ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w życiu każdego początkującego przedszkolaka. Jest on stresujący zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dzieci różnią się między sobą, dlatego proces adaptacji u każdego może wyglądać inaczej. W miarę oswajanie się z rzeczywistością przedszkolną, dziecko nabierze zaufania do nowego miejsca, nauczycieli i dzieci. Ze strony nauczycieli konieczne są konsekwentne działania idące w parze z umiejętnością słuchania dziecięcych uczuć oraz potrzeb.
Dziecko uczęszczając do przedszkola odnosi wiele korzyści. W przedszkolu organizowane są zajęcia dydaktyczno- wychowawcze, dzięki którym dzieci nabywają wiele sprawności i umiejętności. Przedszkolaki uczone są samodzielności dzięki czemu nabywają odwagi i wiary we własne siły. Poprzez wspólne gry i zabawy uczą się w współpracy z rówieśnikami. Nauczyciele są wykwalifikowani, stosują wiele skutecznych metod i technik uczenia, dzięki którym dzieci są odpowiednio przygotowane do pójścia do szkoły.
Aby ułatwić dzieciom proces adaptacji warto go wcześniej nauczyć prostych czynności samoobsługowych takich jak: jedzenie, mycie i wycieranie rąk i twarzy, ubieranie i rozbieranie się, komunikowanie swoich potrzeb fizjologicznych.
Przygotowaliśmy kilka rad, które ułatwią rodzicom i dzieciom przejście przez proces adaptacji:
Przygotowanie wyprawki:
- Przygotuj dziecku wygodne ubranka: takich, w których będzie mu wygodnie w zabawach oraz które sam ściągnie i ubierze po spaniu lub w toalecie.
- Zostaw w półce dziecka (w szatni) zestaw zapasowych ubranek: majteczki, skarpetki, ubrania powinny być dostosowane do pory roku.
- Podpisz dziecku piżamkę, ciapki i pozostałe ubranka: na początku dziecko może nie pamiętać, które ubranka są jego, panie w przedszkolu również potrzebują czasu, żeby zapamiętać w jakich ubraniach chodzą dzieci.
- Ciapy powinny być wygodne i bezpieczne: najlepsze są ze sztywną podeszwą i dobrym zapięciem. Klapki nie są dobrym wyborem.
- Przydadzą się chusteczki: dwa razy w roku należy przynieść opakowanie wyciąganych chusteczkę higienicznych.
Pożegnanie z dzieckiem
Daj dziecku czas na spokojne przygotowanie się do wyjścia i rozmowę przed pożegnaniem. Nie poganiaj dziecka, to bardzo ważne.
- Przed salą pożegnaj się z dzieckiem i przekaż je nauczycielowi. Nie stój w drzwiach, nie przeciągaj tego momentu, nie zaglądaj ukradkiem do sali.
- Wypracuj rytm, np.: trasa do przedszkola, rozmowa, pożegnanie, wejście do sali; odebranie dziecka np. po umówionym posiłku. Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz go po obiedzie, jeśli wiesz, że to nie jest możliwe.
- Uśmiechaj się, miej radosny i pewny głos, życz dziecku miłej zabawy.
- Nie buduj strachu: „Nie bój się”, „Dasz radę”, „Poradzisz sobie”, „Nie płacz”, „Przykro mi, ale musisz iść do przedszkola” - to buduje przekonanie, że dziecko będzie się mierzyć z czymś przykrym, niemiłym.
Jak zostać rodzicem – Superbohaterem?
- Będziesz pamiętał, że dywan to miejsce zabawy i ściągniesz buty przed wejściem do Sali.
- Wesprzesz nauczyli swoją aktywnością na zebraniach.
- Zadbasz, by Twoje dziecko pamiętało o mówieniu „dzień dobry” i „do wiedzenia”
- Otoczysz w domu opieką chorego przedszkolaka
- Będziesz otwarty na współpracę.
- Uwierzysz, że dziecku nie jest potrzebny telefon, tablet i gry komputerowe.
- Zaufasz nauczycielom - w końcu gramy do jednej bramki.
Literatura:
www.ponadwszytsko.com