GDY PRZEDSZKOLAK PYTA O WOJNĘ...

DWIE RĄCZKI DZIECKA ŻÓŁTAI NIEBIESKA.png

Gdy przedszkolak pyta mnie o wojnę…

  1. Zadbaj o swój spokój - dziecko bardzo często odzwierciedla emocje swoich bliskich, osób z którymi przebywa. Ogranicz dostęp do informacji (Internet, telewizja) . Staraj się nie oglądać wiadomości o wojnie w obecności dziecka.

  2. Rozpoznaj potrzeby dziecka - jeżeli młodsze dziecko nie wie o wojnie, obserwuj je i dbaj o stabilność emocjonalną w jego otoczeniu. Jeżeli dziecko wie o wojnie, zacznij od rozpoznawania, co o tym myśli.

  3. Mów językiem dziecka i tylko tyle ile potrzebuje - przekazuj dziecku odpowiednie formy komunikatu, np. zamiast- rodziny ukraińskie musiały uciekać przed wojną, możesz powiedzieć- rodziny ukraińskie potrzebowały przeprowadzić się do naszego kraju.

  4. Bądź uważnym obserwatorem emocji i zachowań dziecka - im młodsze dziecko tym mniej potrafi nazywać własne emocje, natomiast często pokazuje je przez zachowanie. Warto jest obserwować zabawę dziecka, jeżeli nie chce rozmawiać o swoich niepokojach warto jest uszanować jego decyzję, ale jednocześnie wskazać mu swoją dostępność.

  5. Staraj się dbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka

Warto jest chronić dziecko przed dostępem do reportaży wojennych. Opowiadać o tym, że wokół nas jest wiele osób, które pomagają, gdy ludzie są w potrzebie.

Miejskie Przedszkole Nr 16 w Puławach

24 - 100 Puławy

ul Krańcowa 9

mp16@um.pulawy.pl

81 458 6451

Powrót na początek strony