Jak wpłynąć na zachowanie dziecka

treatment-1327811_640.jpg

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wpływać na zachowanie Twojego dziecka, bez wzbudzania negatywnych emocji.

POZYTYWNE WYBORY

Czy dziecko naprawdę jest niegrzeczne?
Odróżniaj zachowania powszechnie uznawane za niedopuszczalne od takich, z którymi nie radzisz sobie najlepiej. Gryzienie jest niedopuszczalne, natomiast głośna zabawa nie jest niczym złym – pod warunkiem, że odbywa się w odpowiednim miejscu i czasie.

Nie dawaj dziecku klapsów i nie krzycz na nie
Dawanie klapsów może się wydawać skuteczne w danym momencie, ale z czasem rodzice muszą uderzać dziecko coraz mocniej, żeby osiągnąć ten sam skutek. Krzyczenie na dziecko bywa równie szkodliwe, ponieważ może prowadzić do długotrwałych trudności emocjonalnych. Ponadto takie kary nie pomagają dziecku nauczyć się samokontroli i szacunku dla innych.

Zapomnij o podejściu „wygrany – przegrany”
Negocjacje i wzajemne ustępstwa mogą pomóc znaleźć rozwiązanie, które będzie do przyjęcia zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.

Zmieniaj otoczenie, a nie dziecko
Lepiej przechowywać cenne lub niebezpieczne przedmioty poza zasięgiem dziecka niż karać je za naturalną ciekawość.

Nie polegaj wyłącznie na nagrodach i karach
W miarę, jak dzieci będą dorastały, będziesz miał/a nad nimi coraz mniejszą władzę i coraz trudniej będzie Ci wymyślić nagrody i kary, które byłyby skuteczne. Dużo lepiej jest wyjaśnić dziecku swój sposób myślenia.

Staraj się odprężyć
Znajdź sposoby, żeby się zrelaksować. Poćwicz, posłuchaj łagodnej muzyki, wypij filiżankę herbaty albo zrób cokolwiek innego, co pozwala Ci się odprężyć.

Pogratuluj sobie
Jeśli poradziłaś/eś sobie z trudną sytuacją, masz prawo być z siebie dumna/y.

Staraj się patrzeć na życie optymistycznie
Koncentruj się na tym, co najbardziej lubisz w byciu rodzicem, i na dobrych momentach swojego życia.

Pamiętaj, że stres jest zaraźliwy
Jeśli Twoje dzieci będą widziały, jak denerwujesz się i złościsz za każdym razem, kiedy sprawy nie toczą się po Twojej myśli, to prawdopodobnie zaczną reagować podobnie na rozczarowania i trudności we własnym życiu.

Zwróć się o pomoc
To pozytywne, konstruktywne działanie, a nie oznaka słabości! Nie zakładaj, że tylko dlatego, iż jesteś rodzicem, jesteś jedyną osobą, która może zaspokoić potrzeby Twojego dziecka. Pamiętaj też, że wielu rodziców decyduje się, aby skorzystać z pomocy

Miejskie Przedszkole Nr 16 w Puławach

24 - 100 Puławy

ul Krańcowa 9

mp16@um.pulawy.pl

81 458 6451

Powrót na początek strony